Nemoci králíků

 

Králík se v poslední době stává atraktivním domácím mazlíčkem. S tím souvisí i častější návštěvy těchto pacientů v ordinaci. Mezi nejčastější problémy , které trápí především miniaturní zakrslá plemena patří trávicí problémy a problémy se zuby, což často souvisí s nevyváženou a nevhodnou skladbou potravy příp. její rychlou změnou. Velký podíl  má ale i vrozená dispozice. Pacienti také často přicházejí s kožními problémy a v častých případech i poruchou hybnosti.

 

Zuby králíka jsou zajímavé tím, že nemají ukončený růst. Proto králíci potřebují hlodat, aby si zuby obrušovali. V příp. vrozené malokluze (křivý růst zubů) nebo získané malokluze (nevhodná strava) se zuby neobrušují. Zraňují sliznici dutiny ústní a králík přestává přijímat potravu. Zuby rostou rychlostí až 2,4 mm za týden, mohou se tedy za měsíc prodloužit v příp. že se neobrušují až o 1 cm. V tomto příp. je nutná prevence a cca v měsíčních intervalech zoubky krátit, nejlépe zbrousit. 

 

S malokluzí zubů a následným nechutenstvím souvisí i narušení mikrobiální struktury v trávicím systému a průjmy. S trávicími problémy ošetřujeme nejčastěji mláďata, a to po vystavení stresu ( změna prostředí, stravy..) nebo dospělé jedince nejčastěji po dietní chybě. Králík má velmi rychlý metabolismus a potřebuje pravidelný přísun energie. V případě, že přestane přijímat potravu, není radno otálet s vyhledáním odborné pomoci. Může jít jen o banální bolest bříška, ale často je to počátek vážného stavu , který je nutné urychleně řešit.

 

S kožními problémy přicházejí pacienti trpící často parazitárním onemocněním, příp. záněty tlapek z důvodu nevhodné podestýlky. Je třeba se vyvarovat jakýchkoli skoků, pádů a překonávání vysokých překážek. Králíci mají velmi křehkou páteř a při nevhodném dopadu již mohou zůstat ochrnutí.

 

Potrava

Základ by mělo tvořit seno, granule pro králíky a dostatek čerstvé vody. Přidat mu do klece můžeme i ohryz – ovocné větvičky, tvrdý chleba. Občas zpestříme stravu kouskem ovoce, zeleninou, ale jen v malém množství.

 

Vhodné ubytování

Kotec nebo klec s pravidelnou možností pohybu. Jako vhodná podestýlka mu poslouží hobliny, kukuřičná drť (pozor na požírání), ale nejvhodnější je seno, které poslouží i jako strava.Vyvarujeme se používání různých typů pelet, které se vlhkostí rozpadají- např. konopné pelety. Při pozření se rozpadnou a nabobtnají v žaludku. Králík není schopen toto zpracovat a žaludek se přeplní.Tento stav často končí rychlým úhynem.